Strona główna
opoka.org.pl
2019-12-05 16:29
Waldemar Wesołowski / foto Józef Bieganowski

Barbórka w Zagłębiu Miedziowym

Biskupi dwóch diecezji modlili się w intencji górników i ich rodzin we wspomnienie św. Barbary, patronki górników. W kościele św. Maksymiliana Marii Kolbe w Lubinie Mszy św. przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Przy ołtarzu stanęli również bp zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup pomocniczy legnicki Marek Mendyk oraz biskup senior Stefan Cichy.

We Mszy św. w intencji całego Zagłębia Miedziowego uczestniczyli pracownicy oddziałów Polskiej Miedzi, zarząd KGHM, przedstawiciele dyrekcji kopalń i spółek z grupy kapitałowej, rodziny górników oraz wierni z Lubina i okolic. Obecni byli także parlamentarzyści oraz delegacje lubińskich szkół. Uroczystość jak zwykle miała niezwykłą oprawę: poczty sztandarowe, chór męski oraz orkiestra górnicza nadały wydarzeniu szczególny charakter.

– Modlimy się za tych, którzy odeszli, za tych, którzy w jakikolwiek sposób zostali poszkodowani. Prosimy o pomyślność, nie tyle według naszych myśli i oczekiwań, choć o to też możemy prosić, ale o spełnienie się w nas zamysłu Boga – powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

Nawiązując zaś do ciężkiej pracy pod ziemią powiedział: – wszyscy potrzebujemy światła, Bożego światła. Tak, jak górnik nosi na hełmie czy w ręku lampę, która oświetla teren, tak my potrzebujemy światła Ducha Świętego i wstawiennictwa, pomocy świętych, wspólnoty świętych, w której szczególne miejsce ma św. Barbara.

Kolejnym momentem święta górniczego w Lubinie było spotkanie przy pomniku Jana Wyżykowskiego, odkrywcy złóż miedzi, gdzie delegacje górników i zaproszonych gości złożyły kwiaty.

Jan Wyżykowski urodził się 31 marca 1917 r. w Haczowie, na Podkarpaciu. Po wojnie odbył studia na Akademii Górniczo Hutniczej. Pracował w kopalniach. Związał się z Państwowym Instytutem Geologicznym. Rozpoczął też badania geologiczne na terenie niecki śródsudeckiej. 23 marca 1957 dostarczył do Państwowego Instytutu Geologicznego cztery rdzenie wydobyte podczas wierceń poszukiwawczych w okolicach Sieroszowic, w których stwierdzono obecność miedzi. Jan Wyżykowski sporządził w 1959 r. pierwszą dokumentację geologiczną złoża o nazwie Lubin-Sieroszowice. Zmarł nagle, mając zaledwie 57 lat. Dla uczczenia jego pamięci w Lubinie powstał pomnik w parku jego imienia.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2019-12-05 15:10:12
miniaturka

Przy trasie S 8 w Radzyminie stanie trzymetrowa figura Matki Bożej Łaskawej

W dowód wdzięczności za zwycięstwo Polaków w 1920 roku i obronę stolicy przed bolszewikami, w parafii św. Jana Pawła II w Radzyminie stanie licząca ok. trzech metrów figura Matki Bożej Łaskawej – patronki Warszawy.
2019-12-05 15:19:09
miniaturka

Charytatywny Jarmark Bożonarodzeniowy u Dominikanów na Freta

W niedzielę 8 grudnia krużganki klasztoru oo. Dominikanów prze Freta 10 w Warszawie wypełni zapach domowych wypieków i przedświąteczny gwar!
2019-12-05 15:32:49
miniaturka

Przewodniczący KEP: proszę o modlitwę w intencji osób, które zginęły w Szczyrku

- Proszę o modlitwę w intencji osób, które zginęły wskutek wybuchu gazu w Szczyrku oraz w intencji ich rodzin i bliskich - zaapelował abp Stanisław Gądecki.
2019-12-05 16:37:25
miniaturka

Adwentowa choinka pomocy

W kościele pod wezwaniem Św. Trójcy w Legnicy stanęło niezwykłe drzewko.
2019-12-06 08:33:17
miniaturka

Kard. Duka: to Jan Paweł II położył kres fałszywej tolerancji

Rola jaką wypełnił św. Jan Paweł II w walce ze skandalami seksualnymi w Kościele jest nie do przecenienia. Kard. Dominik Duka wyraźnie wskazuje na Papieża-Polaka jako tego, który powiedział "dość".
2019-12-06 08:52:20
miniaturka

Wojna domowa w Jemenie nadal trwa

To nie przypadek, że świat zapomina o wojnie w Jemenie. Zbyt wielu na niej zarabia, zbyt wiele krajów czerpie zyski ze sprzedaży broni, którą walczy się w tym kraju – uważa bp Paul Hinder, wikariusz apostolski Arabii Południowej, do której należy również Jemen.