Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-04-19 18:34
Waldemar Wesołowski

Diecezja legnicka pożegnała bp. Marka Mendyka, który odchodzi do Świdnicy

Po 11 latach posługi biskupa pomocniczego w Legnicy, bp Marek Mendyk obejmuje diecezję świdnicką, w miejsce pierwszego biskupa świdnickiego Ignacego Deca, który przeszedł na emeryturę.

Niedziela Miłosierdzia Bożego była dniem modlitwy za bp. Marka Mendyka. W kaplicy WSD w Legnicy została odprawiona Msza święta dziękczynna w intencji nowego Biskupa Świdnickiego. Eucharystii przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Homilię wygłosił biskup Senior Stefan Cichy, który także podziękował bp. Mendykowi za 25 lat posługi w Diecezji legnickiej, w tym za 11 lat jako biskup pomocniczy legnicki.

W prezencie wraz z życzeniami bp Marek Mendyk otrzymał od bp. Zbigniewa Kiernikowskiego kopię ikony Matki Bożej Łaskawej z krzeszowskiego sanktuarium.

Na zakończenie Mszy świętej nowy Biskup Świdnicki podziękował za modlitwę w jego intencji i podkreślił, iż w związku z epidemią koronawirusa, nie może osobiście spotkać się z duchowieństwem i wiernymi Diecezji Legnickiej, dlatego też napisał list, w którym podziękował wszystkim, których Pan Bóg postawił na Jego drodze życia kapłańskiego i biskupiego na terenie Diecezji Legnickiej.

Bp Marek Mendyk został mianowany przez papieża Franciszka nowym biskupem świdnickim31 marca. Urzędowe objęcie diecezji świdnickiej odbędzie się w czwartek 23 kwietnia.

Bp Marek Mendyk urodził się 18 marca 1961 roku w Głuszycy k. Wałbrzycha (diecezja świdnicka). Święcenia prezbiteratu przyjął 23 maja 1987 roku w archikatedrze wrocławskiej.  24 grudnia 2008 r. papież Benedykt XVI mianował ks. prałata Marka Mendyka biskupem pomocniczym diecezji legnickiej. Święcenia biskupie nominat przyjął dnia 31 stycznia 2009 roku (wspomnienie św. Jana Bosko) w katedrze legnickiej z rąk biskupa legnickiego Stefana Cichego. Pełnione funkcje i godności: Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego, Członek Komisji Duszpasterstwa, Członek (z wyboru) Rady Stałej, Asystent Rady Szkół Katolickich, Członek Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, Członek Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Jego zawołaniem są słowa: In Verbo Tuo, Domine (Na Twoje Słowo, Panie).
Podziel się tym materiałem z innymi: