Strona główna
opoka.org.pl
2016-11-30 14:02
Małgorzata Muszańska / IPN Katowice/mm

Premiera filmu dokumentalnego „Prorok nie umiera – ks. Franciszek Blachnicki”

Jutro w Kinoteatrze Rialto w Katowicach odbędzie się premierowy pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Adama Kraśnickiego pt. „PROROK NIE UMIERA – ks. Franciszek Blachnicki”

Autor/źródło: IPN Katowice

Film dokumentalny prezentuje osobę i dzieło wybitnego polskiego duchownego – twórcę „Ruchu Światło – Życie” – ks. dr. Franciszka Blachnickiego. Dziś - kapłan ten reprezentujący tradycję kościoła katowickiego i najlepsze doświadczenia duszpasterskie oraz patriotyczne polskiego duchowieństwa jest kandydatem na ołtarze.  Dowodem tego jest aktualnie zaawansowany proces beatyfikacyjny Ks. Blachnickiego w Kongregacji ds. Świętych w Watykanie.


Prezentowany film będzie próbą przedstawienia najnowszej oceny oryginalnej myśli ks. Franciszka Blachnickiego – postrzeganego także jako prekursora nowoczesnego duszpasterstwa w Polsce  i w świecie w czasach posoborowych, do którego sięga dziś m.in. nauczanie Papieża Franciszka. Drugą warstwą tego filmu będzie prezentacja szerokiego kontekstu historycznego wydarzeń i epoki, w której przyszło żyć bohaterowi filmu - w  lat stalinizmu i w czasie  intensywnej walki z Kościołem w Polsce – zwłaszcza trudnym w wymiarze osobistym okresie pobytu ks. Franciszka na przymusowej emigracji w Niemczech – w Carlsbergu.


Realizatorzy filmu w filmie zaprezentują opinie i osobiste refleksje osób mających okazję bezpośrednio współpracować z ks. Franciszkiem Blachnickim w różnych okresach Jego życia – zarówno w kraju, jak i za granicą. W filmie swoich wypowiedzi udzielą: kard. abp Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski; abp Wiktor Skworc – metropolita katowicki; dr Adam Wodarczyk – postulator procesu beatyfikacyjnego; dr Andrzej Grajewski (Gość Niedzielny); dr Andrzej Sznajder – dyrektor Oddziału IPN w Katowicach; dr Robert Derewenda, jak również najbliższy współpracownik ostatnich lat życia bohatera filmu – ks. dr Henryk Bolczyk.


W filmie wykorzystano liczne materiały archiwalne (filmowe i fotograficzne) ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej i Episkopatu Polski i Kurii Metropolitalnej w Katowicach.


Miejsca realizacji filmu:  Rybnik; Tarnowskie Góry, Katowice, Kraków, Oświęcim, Niepokalanów, Krościenko nad Dunajcem, Warszawa oraz Lublin; a także Niemcy (Carlsberg ośrodek „Marianum”) oraz Watykan – Castell Gandolfo – Papieski Instytut Polski w Rzymie.


 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-11-30 12:38:50
miniaturka

Jutro rusza roczny program duszpasterski #zejdzzkanapy

Ideą programu #zejdzzkanapy jest pomoc młodym w odkryciu, że ŚDM nie były jednorazowym spotkaniem, które zakończyło się wraz z Mszą Posłania.
2016-11-30 13:31:33
miniaturka

Biskup legnicki apeluje o modlitwę w intencji górników i ich rodzin

Czterech górników straciło życie w wypadku w kopalni Rudna. Czterech jest nadal poszukiwanych przez służby ratownicze.
2016-11-30 13:38:14
miniaturka

Świąteczna Zbiórka Żywności

Prawie 9 milionów kg jedzenia, z którego mogło powstać 18 milionów posiłków dla ludzi, którzy bardzo tego potrzebują. Tak można najprościej podsumować 20 lat Świątecznej Zbiórki Żywności.
2016-11-30 14:47:15
miniaturka

Warsztaty pisania ikon dla początkujących

Fascynuje Cię świat ikon? Chciałbyś stworzyć swoją pierwszą ikonę, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Jeśli tak, weź udział w warsztatach, które w lutym odbędą się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu (16-19.02.2017).
2016-11-30 15:06:27
miniaturka

Apel na XVII Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie

– Serdecznie zapraszamy Polaków do: modlitwy, wsparcia i wdzięczności – napisali w apelu przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie bp Antoni Pacyfik Dydycz oraz dyrektor Biura Zespołu ks. Leszek Kryża.
2016-11-30 15:48:17
miniaturka

Bp Klimowicz: musimy pytać o to, jaką historię tworzymy dziś na Syberii

Nie można patrzeć na Syberię jedynie jak na miejsce zesłania. Musimy pytać o to, jaką historię my dziś tam tworzymy, co sobą przedstawiamy? - mówi bp Cyryl Klimowicz, ordynariusz największej diecezji katolickiej na świecie, św. Józefa w Irkucku na Syberii.