Siostry pojawiły się w mieście w 1320 r. dzięki fundacji księcia świdnicko-jaworskiego Henryka syna Bolka I Surowego i Beatrycze Askańskiej. Klasztor lubański był filią klasztoru w Nowogrodźcu nad Kwisą, ufundowanego prawie 100 lat wcześniej, bo w 1217 r. przez Świętą Jadwigę Śląską i jej męża Henryka Brodatego. Dziś po pierwszej placówce pozostały tylko ruiny, jednak klasztor lubański przetrwał 700 lat i dziś jest domem generalnym
Na tegoroczne święto złożyło się szereg wydarzeń. Najpierw w Domu Generalnym Przełożona Generalna S. Wiesława Kopij CSMM, powitała wszystkich przybyłych na uroczystość z Polski i zza granicy. Ponadto odbyło się: poświęcenie krzyża jubileuszowego i figury św. Jadwigi Śląskiej, którego dokonał wikariusz generalny biskupa wrocławskiego ks. dr Adam Łużniak; okolicznościowy wykład krakowskiego historyka Piotra Stefaniaka i otwarcie wystawy poświęconej historii Zgromadzenia. Oprawę muzyczną zapewniły dzieci Szkoły Muzycznej I stopnia w Lubaniu.
Druga część uroczystości odbyła się w Rynku miasta, a złożyły się na nią: inscenizacja poświęcona św. Jadwidze Śląskiej; modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego; okolicznościowa konferencja oraz koncert jubileuszowy. W tej części uroczystości, jubileuszowej Eucharystii, przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.
Więcej na: www.legnica.niedziela.plWięcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →
Podziel się tym materiałem z innymi: